Trudno opisać nasze osobiste i narodowe doświadczenie bez Różańca – mówił ks. bp Zbigniew Zieliński do uczestników VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca, która odbyła się w sobotę 2 czerwca 2018 roku do Częstochowy. Jej mottem były słowa św. Jana Pawła II: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Spotkanie było okazją do ponownego zawierzenia Matce Bożej Kościoła, Papieża, świata i Ojczyzny. Zainaugurowana została Wielka Nowenna Różańcowa przed 200. rocznicą powstania Żywego Różańca, przypadającą w roku 2026. Pielgrzymkę zwieńczyła Msza św., której przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej. Kaznodzieja podkreślił, że w dziejach naszego Narodu modlitwa różańcowa odegrała wielką rolę, dla wielu była ratunkiem w najtrudniejszym nawet położeniu. Ks. bp Zieliński przekonywał, że jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zobowiązuje do spojrzenia w przyszłość. Tłumaczył, że w świętowaniu jubileuszu nie chodzi o sentymentalne rozpamiętywanie przeszłości, lecz o wydobycie i pielęgnowanie tego, co nas ukształtowało, o odpowiedzialne przełożenie tego dziedzictwa na miarę naszych czasów, w których żyjemy. Kaznodzieja pytał, ile jest miłości w polskich małżeństwach i rodzinach, miłości do dzieci nienarodzonych, niepełnosprawnych, chorych, w posługiwaniu biskupów, kapłanów i osób konsekrowanych, nie tylko w ich słowach, ale ich działaniu.
 
     Specjalny list do uczestników spotkania wystosował ks. abp Giovanni Pietro Dal Toso, przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych, sekretarz pomocniczy w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. „Z wielką satysfakcją obserwujemy waszą apostolską gorliwość i oddanie pracy misyjnej, okazywane poprzez żarliwe modlitwy, świadectwo życia i hojne ofiary, które złożyliście na budowę miejsc kultu w odległych rejonach świata” – napisał ks. abp Dal Toso. 
     Zainaugurowana została Wielka Nowenna Różańcowa. Jest związana z jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca, przypadającym w roku 2026. Będzie to dziewięcioletnia modlitwa o rozwój Żywego Różańca, za dzieło misyjne Kościoła, o wiarę i ducha modlitwy, o pokój na świecie i jedność Kościoła, o beatyfikację Pauliny Jaricot. Wedle założycielki Żywego Różańca, ma być duchowym i materialnym wsparciem dla dzieła misyjnego Kościoła. 
      – Choć Żywy Różaniec powstał we Francji, inicjatywa Wielkiej Nowenny zrodziła się w Polsce, na wzór tej przygotowującej Polaków na tysiąclecie chrztu – powiedział ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca. Zakończenie Nowenny planowane jest na 8 grudnia 2026 r. przez złożenie księgi nowennowej u grobu Pauliny Jaricot w Lyonie. Hasłem pierwszego roku nowenny są słowa: „Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego”. 
 
     Do Polski Żywy Różaniec dotarł pod koniec XIX w. Jednym z pierwszych, którzy zajmowali się formacją jego członków, był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, który od 1909 r. wydawał dla nich miesięcznik „Kółko Różańcowe”. Żywy Różaniec wspiera też misje. W ramach akcji „Żywy Różaniec dla misji” powstaje już trzecia świątynia w krajach misyjnych. 
 
     Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek. RP, KAI NaszDziennik.pl

Artykuł opublikowany na stronie: naszdziennik.pl