W dniu 25 czerwca 2016 r. odbyła się II krzeszowska noc kościołów. Z powodu oberwania chmury i gwałtownej burzy frekwencja nie była gigantyczna, ale pogoda nie przeszkodziła, aby zainteresowane osoby przybyły tego dnia do Sanktuarium. A przyjechać do Krzeszowa było warto, aby po raz pierwszy na własne oczy ujrzeć niezwykłe dzieła sztuki, przygotowane specjalnie na noc kościołów.

O godz. 18.30 i 21 miało miejsce zwiedzanie z przewodnikiem krzeszowskiego muzeum. Szczególną zaś uwagę poświęcono nowym obrazom, które ozdobiły wnętrza Domu gościnnego opata. Oprócz wcześniej zapowiedzianych płócien Michała Willmanna i Piotra Brandla, na zwiedzających czekała największa niespodzianka – nigdy nie prezentowany i absolutnie nie zanany ,,Pokłon trzech króli”, którego autorem jest Januarius Zick! Malarz ten jest zaliczany do największych niemieckich malarzy późnobarokowych, a jego dzieła eksponują na przykład muzeum narodowe w Norymberdze, muzeum w Düsseldorfie czy we Frankfurcie nad Menem. Od soboty jego malarstwo można podziwiać również w Krzeszowie. Identyfikacja tego artysty nie byłaby możliwa bez pomocy p. Grzegorza Zajączkowskiego - eksperta w dziedzinie śląskiego baroku. Również tego dnia przybył do Sanktuarium, aby opowiedzieć zgromadzonym o unikalności i znaczeniu prezentowanych płócien i jaki niezwykły skarb znalazł się w krzeszowskim muzeum.

Atrakcją przygotowaną na noc kościołów było również wejście o godz. 19.30 do kościoła filialnego p.w. św. Wawrzyńca w Krzeszówku. Ta niepozorna świątynia jest sezamem skrywającym skarby sztuki, ze względu na działalność krzeszowskich cystersów. To m. in. do tej świątyni trafiały retabula ołtarzowe, rzeźby i obrazy z rozebranego, gotyckiego kościoła w Krzeszowie. Wyjątkowo można było o nich posłuchać, a przede wszystkim - zobaczyć z bliska pierwszorzędną snycerkę Jerzego Schöttera, płótno Neunhertza ,,Matka Boża błogosławiąca cystersów” czy renesansowe freski. Taka okazja nie prędko się powtórzy, gdyż świątynia jest otwierana tylko na niedzielą Eucharystię.

Pomimo fatalnej pogody cieszy zainteresowanie inicjatywą nocy kościołów i ukazuje sens organizowania takich akcji. Obrazy, które miały premię w tą noc, są nadal dostępne w krzeszowskim muzeum i stały się pierwszą częścią nowej wystawy, przygotowywanej z okazji 310 – lecia śmierci Michała Willmanna.

Galeria - flickr

K.M.